Jdi na obsah Jdi na menu
 


Archiv
Litoměřice
Praha
Rajhrad

Jako každý badatel jsem brzy vyčerpala studnici rodinných pokladů (schované rodné listy, svatební oznámení a úmrtní oznámení) a bylo nutné postoupit o krůček dále. Obavy z prohledávání matrik překonala zvědavost, a tak jsem poprvé vstoupila do badatelny. V Litoměřicích je velice ochotná paní V. a ta mi vysvětlila kde a jak budu hledat. Začala jsem matrikami narozených, oddaných a mrtvých ve Stradonicích, Třebívlicích a Černochově. Bylo to opravdu zajímavé, jak mi před očima vyvstávaly osudy mých předků, přitom jen suchý zápis jako tisíce jiných. Dala jsem se do focení jednotlivých zápisů, jednak pro to, abych se k nim mohla vrátit, až bude třeba a druhak, protože jsou to velmi zajímavé rukopisy a styly zápisů a nakonec i proto, že bych nestihla za necelých 5 hodin ani tolik listů opsat. Často jsem ani nevěděla, zda to, co jsem našla, skutečně ještě patří do rodiny, ale podle příjmení a čísla popisného asi někam časem přijdou...V současné době se snažím marně rozluštit staré písmo z matriky v Hříškově. Budu muset hledat pomoc od zkušenějších badatelů. Velikou pomoc a podporu jsem získala od rodiny, a to i velmi vzdálených příbuzných. Nečekala jsem tak milé a vřelé přijetí. Poklady v podobě starých fotek nebo dokonce kroniky rodu budu opatrovat s velikou úctou. Těmto lidem patří můj veliký dík.

Měla jsem nesmírné štěstí, že při bádání po rodu Ondrášků jsem získala od příbuzných z Ivančic 3 podrobně sepsané kroniky, které sepsal po matrikách pan JUDr. Milouš Lahoda. Je mi líto, že jsem už nemohla s ním si probrat badatelské nadšení, ale ráda budu pokračovat v jeho nesmírně obšírném díle. Sepsal vlastně historii rodů žijících dodnes v Radosticích a okolí.

Rod Fabinger a Procházka jsem  našla jako opis matrik u mé tety Pavly Karáskové, opisy jí poslal pan Ing. Vojtěch Kulda z Plzně. I jeho pečlivostí a pílí máme opsané záznamy, které pro nás již nejsou tak jednoduše k přečtení. Bohužel ani tomuto rodopisci již nemohu osobně vyjádřit obdiv a dík.